piirit / elokuu 9, 2017 - 14:40 / päivitetty elokuu 22, 2017 - 17:07

Vuokkiniemi lauloi ja tanssi sateessa

Marina Tolstyh
kuva: Marina Tolstyh
Karjalainen kruuga yhdisti Vuokkiniemen kyläjuhlaan tulleita vieraita, esiintyjiä ja tavallisia asukkaita. Hiekkakentällä Otšintalon edessä tanssi myös Kainuun liiton aluekehityspäällikkö Pauli Keränen (vas.).

Vuokkiniemen kyläpäivää vietettiin tällä kertaa erittäin juhlallisesti, koska kylä on tämän vuoden suomalais-ugrilaisen maailman kulttuuripääkylä.

— Kansainvälisen hankkeen ansiosta kylän näkyvyys on todella lisääntynyt. Turisteja on käynyt kylässä eri maista ja jopa Japanista. Joskus järjestämme turisteille kolme opastettua kiertokäyntiä yhtä aikaa, Vuokkiniemen kylätalon johtaja Jelena Pljuiko kertoo.

Suomen Vuokkiniemi-Seuran kotisivuilla on tietoa kylän tapahtumista suomen, karjalan ja englannin kielellä. Pljuikon mielestä kylä tunnetaan nyt maailmassa, siitä kiinnostetaan ja pyritään sinne pääsemään.

— Vienan Karjalan runokylistä Vuokkiniemi on erikoinen, koska nimenomaan täällä Elias Lönnrot kuuli Kalevala-sanan, Pljuiko ylpeilee.

Kulttuurihankkeessa Vuokkiniemi on saanut paljon apua Suomen Vuokkiniemi-Seuralta.

— Suomalaiset tukevat tätä hanketta, koska karjalaisia asuu todella paljon Suomessa, Vuokkiniemi-Seuran hallituksen jäsen Sari Heimonen korostaa.

Heimonen on alkanut käydä Vienan Karjalassa ja ensisijaisesti Vuokkiniemessä ja sukunsa kotikylässä Venehjärvellä vuodesta 2010.

Hän toivoo, että myös Karjalan vallanpitäjät kiinnittävät kylään enemmän huomiota kuin nyt. Toistaiseksi ei hän ole nähnyt sitä huomiota huolimatta siitä, että kylä on tunnettu jo maailmassa.

— Karjalan matkatoimistot voisivat järjestää enemmän matkoja kylään ja varmaan kiinnostuneita löytyy. Täytyy panostaa enemmän kylän infrastruktuuriin eli täytyy kunnostaa tiet, pystyttää opasteet sekä kehittää majoitus- ja kahvilapalveluja, Heimonen sanoo.

Lisää aiheesta lehdessä 09.08.2017

0 kommentit